Apie ką dažnai nepagalvoja pradedantys dirbti „ant savęs“?

pradedaDarbą pradedu, kada noriu. Darbo dienos pabaiga – taip pat ne pagal kieno nors iš „aukštai“ diktuojamus reikalavimus, o asmeninius pageidavimus. Negana to, nėra sutartyje numatyto uždarbio „lubų“: kiek skirsiu laiko ir pastangų, tiek ir uždirbsiu. O kur dar galimybė išvengti taip varginančių eismo kamščių!

Darbas „ant savęs“, tai yra su individualios veiklos pažymėjimu, verslo liudijimu ar pagal autorinę sutartį, skamba iš tiesų patraukliai. Tiesa, kaip ir bet kurioje situacijoje, taip ir kalbant apie savarankišką darbą, svarbu mąstyti be „rožinių akinių“. Tai yra – objektyviai įvertinant ne tik galimus pliusus, bet ir minusus. O jų savarankiškas užimtumas turi ne vieną. Pradedant klientais, vėluojančiais apmokėti sąskaitas ir baigiant sudėtingesniais, ilgiau trunkančiais formalumais, prireikus būsto ir kitos rūšies paskolos. 

Reikia pasiruošti pajamų nepastovumui

Dirbant pagal darbo sutartį, uždarbis į banko sąskaitą „įkrenta“ reguliariai, vieną – du kartus per mėnesį. Tuo tarpu savarankiškai dirbančiųjų pajamos yra nepastovios: tiek kalbant apie uždarbio dydį, tiek ir išmokėjimo reguliarumą. Užmokestis įprastai gaunamas, kai užbaigiamas projektas, kuris gali kartais įveikiamas per kelias valandas, tačiau gali užtrukti ir kelis mėnesius. Vadinasi, jei nėra sutariama dėl avanso, užsakovas pinigų, iki kol nebaigiamas projektas, nemoka. O komunaliniai mokesčiai, paskolos ir kiti reguliarūs mėnesiniai finansiniai įsipareigojimai, žinoma, nelaukia.

Derėtų nusiteikti ir, deja, kone neišvengiamai situacijai, jog aplinkybės gali susidėlioti taip, jog užsakymų kartais gali tiesiog nebūti. O kur dar „atsipūtę“ klientai, kuriems nurodyta sąskaitos apmokėjimo data nėra svarbus pretekstas tinkamai vykdyti savo finansinius įsipareigojimus.  

Dirbantiems savarankiškai ir greitieji kreditai ne visada atrodo tokie greiti

Būtent ką tik aptartas pajamų nepastovumas ir yra pagrindinė priežastis, dėl kurios galimybės dirbantiems savarankiškai gauti vienos ar kitos rūšies kreditą yra apsunkintos. Jei dirbančiam pagal darbo sutartį paskolos paraiškoje įprastai pakanka nurodyti pagrindinius asmens duomenis, kuriais remiantis, įvertinamos gaunamos pajamos bei kita, su kreditingumo reitingu susijusi informacija, tai dirbantieji savarankiškai neretai turi pateikti papildomus dokumentus, pavyzdžiui, pajamų deklaracijas už tam tikrą laikotarpį Taip yra dėl to, jog ne visi duomenys apie savarankiškai dirbančių asmenų gaunamas pajamas yra  viešai prieinami ir matomi kreditoriams.

Norint gauti būsto paskolą, standartiniu atveju yra vertinamos pajamos, kurias klientas gauna per pastaruosius 6 mėnesius. Dirbantys savarankiškai ir šiuo atveju atsiduria po „padidinamuoju stiklu“: analizuojamos net 2 metų pajamos. Tai – savotiškas saugiklis, leidžiantis kreditoriui daryti išvadą, jog, nepaisant pajamų nepastovumo, klientai teoriškai yra pajėgus vykdyti prisiimtus finansinius įsipareigojimus.

Patarimai, planuojantiems užsiimti savarankiška veikla

·         Kaupkite dokumentus, įrodančius gaunamų pajamų gavimo faktą (metines pajamų deklaracijas, sąskaitas faktūras, sutartis su užsakovais ir kita). Prireikus greitojo kredito, būsto paskolos ar kito finansinio produkto, jo gavimo trukmė gerokai sutrumpės, nes būsite atlikę „namų darbus“.

·         Dalį mokesčių, išskyrus PSD (bet ir šiuo atveju yra tam tikrų išlygų) gali būti mokama arba kiekvieną mėnesį, arba kartą per metus, kai deklaruojamos pajamos. Pasirinkus pastarąjį variantą, rekomenduojama turėti atskirą banko sąskaitą, į kurią yra reguliariai pervedama suma, lygi mokėtinų mokesčių dydžiui. Kitaip, išleidus pinigus, „sukrapštyti“ reikiamą sumą mokestinių metų galia būti iš tiesų finansiškai skausminga.

·         Nesidrovėkite klientams priminti, jog sąskaitos faktūros apmokėjimo terminas artėja/baigiasi. Jei Jūs atlikote darbą, laikydamiesi susitarto termino, tai turite pilną teisę reikalauti atsiskaitymo laiku.

Tik tada, kai neliks jokių klaustukų, susijusių su savarankiška profesine veikla, galėsite mėgautis visais šios darbo formos privalumais. 

24-23

 

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode